Ελλάδα

Πέταξε ψηλότερα ο ΠΑΟΚ

Σημαντική νίκη, που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στο στόχο της έκτης θέσης, αλλά του δίνει σημαντικές ελπίδες και για την πέμπτη, πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο Ελληνικό επί της ΑΕΚ με 90-73. Παπαδόπουλος, Γκετσέφσκι, Μονρό αλλά και ο εξαιρετικός και πάλι Ντελινινκάιτις οι κορυφαίοι των φιλοξενουμένων. Μπαίνει ξανά σε περιπέτειες για τη σωτηρία της η «Ένωση». Τραυματισμός υπαλλήλου της στατιστικής υπηρεσίες από κροτίδα.

Ο αγώνας...

Η ΑΕΚ άρχισε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 7-3, ωστόσο ο ΠΑΟΚ γρήγορα ισορρόπησε, εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία του στα ριμπάουντ και πέρασε μπροστά. Ο Κρις Μονρό πήρε από το... χέρι την ομάδα του και με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο της έδωσε προβάδισμα έξι πόντων (11-17), για να ολοκληρωθεί η περίοδος με 14-19.

Η «Ένωση» κράτησε τους φιλοξενούμενους για κάτι περισσότερο από τρία λεπτά χωρίς πόντο στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Τορίν Γκριν να φτάνει τους 8 πόντους πλησίασε στο καλάθι (17-19). Ωστόσο ο Ντελινινκάιτις έδωσε λύσεις από τον πάγκο και ο Μονρό συνέχισε το βιολί του φτάνοντας τους 16 πόντους, με αποτέλεσμα η διαφορά υπέρ του ΠΑΟΚ να εκτοξευθεί στο +11 (19-30). Με δύο γκολ-φάουλ από Φράνσις και Νικολαΐδη οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στους πέντε (25-30), αλλά οι Θεσσαλονικείς παρά την αστοχία τους στις βολές (7/14 στο πρώτο μέρος) διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με τρίποντο του Ντελινινκάιτις, με τον Λιθουανό να φτάνει τους 11 πόντους, όση και η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά (33-44).

Ο (ελαφρύς) τραυματισμός μίας υπαλλήλου της στατιστικής υπηρεσίες από κροτίδα στη δεύτερη περίοδο οδήγησε στην απόφαση να μην υπάρχει στατιστική κάλυψη στο δεύτερο ημίχρονο. Το περιστατικό αυτό ίσως οδηγήσει σε μία ακόμη τιμωρία της έδρας της ΑΕΚ τη φετινή περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παρκέ στην επανάληψη αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς. Με ηγέτη τον Λάζαρο Παπαδόπουλο, που πέτυχε γρήγορα 8 πόντους, αλλά και με εξαιρετική άμυνα που κράτησε την ΑΕΚ χωρίς πόντο για τεσσεράμισι λεπτά, η διαφορά υπέρ της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου έφτασε στο +21 (35-56). Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μακ στον Παπαδόπουλο και η τεχνική ποινή που δέχτηκε ακολούθως για διαμαρτυρία ο Μηνάς Γκέκος έφεραν σε ακόμη πιο δύσκολη θέση τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +22 (37-59), θέτοντας γερές βάσεις για ένα σπουδαίο «διπλό».

Η ΑΕΚ μπήκε στην τελευταία περίοδο με την πλάτη στον τοίχο, αλλά έδειξε διάθεση να παλέψει για το καλύτερο δυνατό μέχρι τέλους. Βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά της και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, οι παίκτες του Μηνά Γκέκου έκαναν την αντεπίθεσή τους και με τρίποντο του Μάκη Νικολαΐδη στα μισά του δεκαλέπτου έφτασαν στο -11, 57-68. Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε σωστά και «απάντησε» με εννέα αναπάντητους πόντους φέρνοντας τη διαφορά στο +20 (57-77) και εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Το τελικό 90-73 διατήρησε τον ΠΑΟΚ στη διεκδίκηση ακόμη και της πέμπτης θέσης στην κανονική περίοδο, ενώ η ΑΕΚ εξακολουθεί να μην έχει διαφύγει τον κίνδυνο του υποβιβασμού.

Δεκάλεπτα: 14-19, 33-44, 44-63, 73-90

* Περίπου 1.500 φίλαθλοι της ΑΕΚ στο γήπεδο.

ΑΕΚ (Γκέκος): Γκριν 22, Νικολαΐδης 19, Μαζέικα, Μακ 4, Παπαντωνίου, Δορκοφίκης 8, Καλλινικίδης 4 , Τουτζιαράκης, Φράνσις 11, Μελς 5.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μονρό 19, Καυκής, Γκρέγκορι 8, Ταπούτος, Καλλές 2, Ντελινκάιτις 17, Παπαδόπουλος 14, Ντρόμπνιακ 12, Γκετζέφσκι 10, Χέλιγουελ 2, Δεμερτζής.

Διαιτητές: Παπαδημητρίου-Τανατζής-Μπήτης