Αγγλία

Premier League: Μαθήματα ποδοσφαίρου η Έβερτον, «εφτάρα» η Τσέλσι

Μαθήματα ποδοσφαίρου παρέδωσε η Έβερτον, η οποία νίκησε 2-0 τη Μάντσεστερ Σίτι, με το τελικό σκορ να είναι πολύ κολακευτικό για τους «πολίτες». Πέταγε «φωτιές» η Τσέλσι και διέλυσε τη Σάντερλαντ με το εντυπωσιακό 7-2! Δεν έφτανε το γκολ του Κυργιάκου στη Λίβερπουλ, που έμεινε στο 1-1 με τη Στόουκ. Νίκη για Μάντεστερ Γιουνάιτεντ, 3-0 την Μπέρνλι και σπουδαία εκτός έδρας επικράτηση για τη Γουΐγκαν με 2-0 επί της Γουλβς, στην 22η αγωνιστική της Premier League.

Μαθήματα ποδοσφαίρου παρέδωσε η Έβερτον, η οποία νίκησε 2-0 τη Μάντσεστερ Σίτι, με το τελικό σκορ να είναι πολύ κολακευτικό για τους «πολίτες». Πέταγε «φωτιές» η Τσέλσι και διέλυσε τη Σάντερλαντ με το εντυπωσιακό 7-2! Δεν έφτανε το γκολ του Κυργιάκου στη Λίβερπουλ, που έμεινε στο 1-1 με τη Στόουκ. Νίκη για Μάντεστερ Γιουνάιτεντ, 3-0 την Μπέρνλι και σπουδαία εκτός έδρας επικράτηση για τη Γουΐγκαν με 2-0 επί της Γουλβς στην 22η αγωνιστική της Premier League.

Η Τότεναμ δεν τα κατάφερε απέναντι στη Χαλ και «κόλλησε» στο 0-0, ενώ αναβλήθηκε η αναμέτρηση Πόρτσμουμ-Μπέρμιγχαμ λόγω της κακοκαιρίας.

Το τελικό 2-0 στην αναμέτρηση Έβερτον-Μάντσεστερ Σίτι ήταν πολύ φτωχό με βάση την εικόνα της αναμέτρησης. Ένας εκπληκτικός Μαρουάν Φελαϊνί οδήγησε τα «ζαχαρωτά» στην καλύτερη φετινή τους εμφάνιση και σίγουρα άξιζε να πετύχει ένα γκολ. Στο 78’ είδε κεφαλιά του να σταματά στο δοκάρι, κάτι που έγινε και δύο λεπτά αργότερα σε προσπάθεια του Κέιχιλ. Τα γκολ της Έβερτον πέτυχαν ο Πίεναρ στο 36’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στις καθυστερήσεις ο Σαχά από το σημείο του πέναλτι έκανε το 2-0.

Η Τσέλσι έκανε περίπατο, παρά το γεγονός ότι έπαιξε χωρίς τους Ντρογκμπά, Εσιέν, Καλού και Μίκελ, λόγω του Κόπα Άφρικα. Η παράδοση που θέλει τις «μαύρες γάτες» να φεύγουν με σκυμμένο κεφάλι από το «Στάμφορντ Μπριτζ», μόλις μία νίκη από το 1957 και μετά, διατηρήθηκε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έκανε «πάρτι» απέναντι στη Σάντερλαντ και τη «διέλυσε» 7-2. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Ανελκά (8’,65’) και Λάμπαρντ (34’,90’+1’) και από ένα οι Μαλουντά (17’), Άσλεϊ Κόουλ (22’), Μπάλακ (52’). Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε στο 56' ο Ζέντεν και στο 90' ο Μπεντ. Έτσι, οι "μπλε" συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα στην Premier League, με βραχεία κεφαλή ενός βαθμού από τη δεύτερη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έχοντας μάλιστα ένα παιχνίδι λιγότερο. Αυτή ήταν η 350η νίκη στην κορυφαία κατηγορία για την Τσέλσι.

Στο «Ολντ Τράφορντ» η Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο από την Μπέρνλι, στην επανάληψη όμως με γκολ του Μπερμπάτοφ στο 64’, του Ρούνεϊ πέντε λεπτά αργότερα και του Ντιούφ στο 90’, έφτασε στη νίκη με σκορ 3-0, που τη διατηρεί σε τροχιά τίτλου.

Νωρίτερα, το πρώτο γκολ του Σωτήρη Κυργιάκου με τη φανέλα της Λίβερπουλ δεν στάθηκε ικανό να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ απέναντι στη Στόουκ. Το «αλάνι» έβαλε τους κόκκινους» μπροστά στο σκορ στο 57’ με κοντινή προβολή, αλλά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Χουθ με κεφαλιά έκανε το τελικό 1-1.