Euro

«Λύγισε» στη Σόφια η Κύπρος

Την ήττα με 2-0 από τη Βουλγαρία στη Σόφια γνώρισε η Κύπρος σε αγώνα για τον όγδοο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το σκορ άνοιξε στο 7’ ο Ποπόφ μετά από σέντρα του Ράνγκελοφ, ο σκόρερ είχε δοκάρι στο 77’, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μακρίεφ σφράγισε τη νίκη της ομάδας του. Το συγκρότημα του Άγγελου Αναστασιάδη είχε στο δεύτερο ημίχρονο αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά δεν τις αξιοποίησε

Την ήττα με 2-0 από τη Βουλγαρία στη Σόφια γνώρισε η Κύπρος σε αγώνα για τον όγδοο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το σκορ άνοιξε στο 7’ ο Ποπόφ μετά από σέντρα του Ράνγκελοφ, ο σκόρερ είχε δοκάρι στο 77’, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μακρίεφ σφράγισε τη νίκη της ομάδας του. Το συγκρότημα του Άγγελου Αναστασιάδη είχε στο δεύτερο ημίχρονο αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά δεν τις αξιοποίησε. Η Βουλγαρία με τη νίκη αυτή αναρριχήθηκε στην τρίτη θέση με 7 βαθμούς έπειτα από πέντε ματς, ενώ στους 4 βαθμούς έμεινε η ομάδα της Μεγαλονήσου. Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 15.000 θεατές, μεταξύ των οποίων και 250 Κύπριοι.

Βουλγαρία: Ιβάνκοφ, Κισίσεφ, Στογιάνοφ, Τόμασιτς, Ανγκέλοφ, Στ. Πετρόφ, Ποπόφ (74’ Τοντόροφ), Μανόλεφ, Γκεοργκίεφ, Τελκίσκι (62’ Ντιμίτροφ), Ράνγκελοφ (90’ Μακρίεφ)

Κύπρος: Γιωργαλλίδης, Ηλία, Γαρπόζης, Χρίστου, Χαραλάμπους, Μιχαήλ (76΄Μαραγκός), Σατσιάς, Αλεξάνδρου (65΄Αβραάμ), Χριστοφή (55΄Γιασεμάκης), Αλωνεύτης, Κωνσταντίνου